reklama

V Nemecku útoky z Paríža priliali olej do ohňa

Aj v Nemecku sú debaty okolo islamizácie Európy a Nemecka na dennom poriadku. Seriózne relácie, ale i bulvár sa touto témou zaoberajú prakticky stále. A to dávno pred poslednými teroristickými útokmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Naposledy sa o mediálnu (a už aj politickú) pozornosť zaslúžilí protesty takzvanej „Pediga“ (Patriotický Európania proti islamizácii Západného sveta) proti islamizácii Nemecka, ktorej centrom sú predovšetkým východonemecké Drážďany, ale nachádza tisícky podporovateľov na sociálnych sieťach. Že obavy z islamu a moslimov pretrvávajú vo veľkom spektre nemeckej spoločnosti svedčí fakt, že medzi účastníkmi takýchto protestov už dávno nie sú iba aktivisti z extrémne pravicovej scény, ale aj priemerný nemecký volič zo stredu politického spektra. Podľa posledných prieskumov sympatizuje takmer každý druhý Nemec s týmto hnutím. Na druhej strane treba jedným dychom podotknúť, že nemecká občianska spoločnosť vo väčšine prípadov dokáže razantne zmobilizovať liberálnych občanov k protidemonštráciám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napokon aj raketový vzostup populistickej AfD (Alternatívy pre Nemecko) experti prisudzujú tematizovaniu otázky islamizácie Nemecka. Naposledy by ju volilo takmer 10 percent voličov. Niet čudu, že udalosti z Paríža priliali oheň aj do nemeckej debaty. Hneď po ich zverejnení oživil generálny sekretár vládnucej strany CDU/CSU A. Merkelovej Tauber debatu o prisťahovaleckom zákone. Podľa neho potrebuje Nemecko v súvislosti s prisťahovalectvom nielen zákon, ktorý rieši prístup cudzincov na pracovný trh. Obdobný zákon, by mal riešiť aj ako veľmi musia byt cudzinci pripravený zastavať sa Nemecka, čítaj nemeckých hodnôt. Podporu Tauberovi vyjadrili koaličný partneri zo sociálno -demokratickej SPD. Merkelová ako skúsená štátnička zatiaľ nepovolila aby sa do politickej debaty vkrádali momentálne vášne. Debatu o prisťahovaleckom zákone v zásade nevylučuje, ťažisko sa však snaží preniesť na problém nedostatku kvalifikovaných síl a tým ubrať Tauberovi vietor z plachiet. Vo svojom sobotňajšom vystúpení v Hamburgu, však podotkla, že Európa v boji proti terorizmu potrebuje ešte užšiu spoluprácu tajných služieb. Trocha v tieni tejto debaty zostali vyjadrenia Centrálnej rady moslimov v Nemecku. Tá už v stredu 7. Januára zverejnila svoje jasné opovrhnutie nad teroristickými útokmi. Zdôraznila, že na svete neexistuje žiadne náboženstvo, ktoré by tieto činy, čo len v najmenšom tolerovalo. Objavili sa však aj obavy, že tieto skutky môžu zhoršiť už aj tak napätú situáciu medzi moslimami a nemeckou majoritnou spoločnosťou, preto vyzývajú nepristúpiť na túto špinavú provokáciu zo strany teroristov. 

Filip Fetko

Filip Fetko

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Filip Fetko (1983) / Frankfurt n.M. – Štúdium na Univerzite v Salzburgu (2007 Mag.phil., 2013 – Dr.phil.). filipfetko.wordpress.com Zoznam autorových rubrík:  NachrichtenProti prúduKoláže

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu